Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie Chór "Halka" Kozłowa Góra z Piekar Śl.

Wiecej o operze "Halka"

 

"HALKA" - opera w 4 aktach
  muzyka : Stanisław Moniuszko
  libretto : Włodzimierz Wolski

Opera powstała w latach 1846-47 jako dzieło dwuaktowe i w takiej postaci wykonana została po raz pierwszy w Wilnie (w Teatrze Wileńskim - 1.01.1848). Powszechnie znana, czteroaktowa wersja opery, powstawała etapami, poprzez dodawanie kolejnych "numerów" i to nie tylko z wewnętrznej potrzeby kompozytora, co na skutek zewnętrznych nacisków i okoliczności.
Warszawska premiera "Halki", planowana początkowo na 1847r. uległa przesunięciu aż o 10 lat ( z niewyjaśnionych przyczyn). Dzień Nowego Roku 1858 był najważniejszym w całej karierze Moniuszki. Wystawiana opera miała wyrazić prawdę o moralnym pięknie i wielkości uczuć bohaterów wywodzących się z prostego ludu , miała ją ukazać w całej jaskrawości ich społecznych uwarunkowań.
 
Negatywnym bohaterem jest Janusz i stan, z jakiego się wywodzi : szlachta. To właśnie mogło stać się argumentem , aby nie wystawiać "Halki" na scenie : zbyt drażliwe prawdy wyrażała, zbyt radykalna była jej wymowa ideowa. Wartości artystyczne opery jako dzieła sztuki nie były w tym kontekście wystarczającym argumentem za wprowadzeniem jej na warszawską scenę.
Jednak wreszcie muzyka Moniuszki zwyciężyła! Po prapremierze "Halki" o sukcesie dzieła zadecydowały inne jej walory: okazała się ona wielkim widowiskiem narodowym poprzez kostium, warstwę obyczajową, rodzimą muzykę i taniec. Przykuwał swojski, typowo polski koloryt, muzyczna świeżość, wynikająca z bogactwa źródeł, z których czerpał kompozytor. Entuzjazm publiczności szedł w parze z głosami krytyki:
..." Jej artystyczna wartość przewyższa wszystko, cośmy dotąd w naszej muzyce narodowej posiadali"...
Moniuszko został "pasowany" na twórcę polskiej opery narodowej. Jeszcze w tym samym roku Moniuszko osiadł w Warszawie, obejmując stanowisko dyrygenta w Teatrze Wielkim.
Od wystawienia "Halki" do roku 1900 na scenie warszawskiej miało miejsce 500 przedstawień, jednocześnie zaś rozpoczęła życie sceniczne poza granicami Polski (w Pradze, Moskwie, Petersburgu). Do dzisiaj arcydzieło Moniuszki doczekało się (nie licząc polskich scen, gdzie wystawiano ją wielokrotnie) kilkudziesięciu premier na scenach Europy, Azji i Ameryki.

(na podst. artykułu Tadeusza Kijanki "W dzień Nowego Roku 1858")

DYRYGENT

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31