Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie Chór "Halka" Kozłowa Góra z Piekar Śl.

MORAVŠTÍ MADRIGALISTÉ KROMĚŘÍŽ (Czechy)

Chór  MORAVŠTÍ MADRIGALISTÉ  z  miasta partnerskiego Piekar - KROMĚŘÍŽA (Czechy)

Chór, zwany najpierw "Chamber Polyphonic Association" założony został w 1961 roku przez  Jiřego Šafaříka, który przez nastepne 29 lat pracował jako dyrygent i dyrektor artystyczny. W 1965 roku chór przybrał imię Morawskich Madrygalistów.

Od 1991 do 2014 roku dyrygentem chóru był Radek Dočkal.
Chór jest amatorskim chórem, w którym spotykają się ludzie z różnych zawodów. Członkowie chóru są miłośnikami śpiewu nie tylko z Kroměříža, ale także z pobliskich i dalszych miejsc Moraw. Dyrygenci chórów zawsze kładli wielki nacisk na szkolenia wokalu, więc chór przez ponad 20 lat miał dodatkowe lekcje śpiewu pod kierunkiem emerytowanej nauczycielki Konserwatorium z Brna - pani Blanki Chládkovej. Dzięki systematycznej pracy brzmienie poszczególnych grup wokalnych i chóru jako całości jest zwarte i wykazuje wysoki poziom kultury głosu.
W czasie ponad 50 lat działalnoś chór wykonał ponad 550 koncertów, brał udział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach i festiwalach. Już w 1967 r. miały miejsce pierwsze wyjazdy do Polski i Austrii. W swoim rodzinnym mieście chór bierze udział w festiwalach muzyki letniej Kromeriz, Music in Gardens i Chateau oraz FORFEST Contemporary Music Festival. Ponadto występował na festiwalach w wielu innych miastach Czech (m.in. Praga Jihlava, Kladno, Mikulov) i zagranicy (Gorizia we Włoszech, Nitra i Bratysława w Słowacji,  Ohrid w Macedonii). Madrygaliści śpiewali także przyjaźnie z chórami w Niemczech, Polsce i na Węgrzech. Koncertował też w Austrii,  Francji, Danii, Rumunii i Anglii.
W 2012 roku zdobyli złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu MUSICA RELIGIOSA w Ołomuńcu. Chór nagrał 4 płyty CD.

DYRYGENT

Michael Dvořák  (od 2017 roku)

 

Z chórem "Morawscy Madrygaliści" poznaliśmy się w czasie pobytu chóru "Halka"  w naszym mieście partnerskim - Kromerižu. Byliśmy tam w maju 2003 r., zwiedzaliśmy to piękne miasto z jego wspaniałymi zabytkami i ogrodami, daliśmy koncert w Kościele Marii Panny, a sobotni wieczór spędziliśmy na bardzo miłym spotkaniu z członkami chóru "Morawscy Madrygaliści" oraz przedstawicielami władz miasta. Już wtedy wstępnie umówiliśmy się na następne spotkanie, tym razem w Piekarach. 

Dzięki internetowej współpracy prezesów obydwu chórów udało się zrealizować te zamierzenia. I już w listopadzie 2003 r. chór czeski odwiedził nas w Piekarach i dał dwa wspaniałe koncerty: w Miejskim Domu Kultury oraz w Kościele MBNP w Kozłowej Górze. Byliśmy pod wrażeniem kunsztu muzycznego naszych nowych przyjaciół, przeżywaliśmy prawdziwą ucztę duchową słuchając ich śpiewu! 

Po koncercie spotkaliśmy się na wspólnej biesiadzie, wymieniając się wrażeniami (Czesi zwiedzali nasze miasto i okolice), zaprezentowaliśmy też naszą salę prób oraz pamiątki chóralne. Tu wzbudziliśmy u Madrygalistów zazdrość, gdyż oni nie mają swojej stałej siedziby!
Kolejny raz czescy śpiewacy odwiedzili nas w 2008 r., a "Halka" koncertowała w Kromeriżu ponownie w 2006 r.

Strona internetowa chóru Morawscy Madrygaliści: http://www.madrigaliste.cz/osboru.html

 

Prezes "Halki" - Joanna Naczyńska składa życzenia dyrygentowi Radkowi Dockalowi po Koncercie Jubileuszowym Madrygalistóww w październiku 2006  (Zamek Arcybiskupi w Kromeriżu)

 

Morawscy Madrygaliści w 2003

Morawscy Madrygaliści w 2003

Morawscy Madrygalisci w 2008

Morawscy Madrygalisci w 2008

DYRYGENT

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2