Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie Chór "Halka" Kozłowa Góra z Piekar Śl.

Historia chóru

 

 

Chór "Halka" - Kozłowa Góra powstał 11 listopada 1911 roku z inspiracji Franciszka Zająca, który był też pierwszym jego prezesem.  "Halka" skupiała w swoich szeregach prawie całą miejscową młodzież.

Głównym celem śpiewaków w czasie zaboru pruskiego było rozbudzanie ducha narodowego wśród mieszkańców Kozłowej Góry przez krzewienie pieśni i kultury polskiej oraz działalność społeczną i polityczną. Mimo wielu szykan ze strony zaborców chór się rozwijał, a lekcje śpiewu nieraz przekształcały się w manifestacje polityczne.

Rezultatem tej działalności członków chóru była patriotyczna postawa mieszkańców Kozłowej Góry, którzy uczestniczyli w trzech powstaniach śląskich, a w plebiscycie 1921 r. w ponad 90% głosowali za przyłączeniem Śląska  do Macierzy.

Pierwsza legitymacja, należąca do Tomasza Kapuszowskiego, sekretarza Towarzystwa:

 

Inicjator założenia chóru -

Franciszek Zając "Wąsik"

Pierwszy dyrygent chóru -

Karol Hetmańczyk

 

W 1921 r., z okazji dziesięciolecia działalności chóru, ufundowano sztandar.

      

Obecnie sztandar ten znajduje się w Muzeum w Tarnowskich Górach.
 

Od 1922 roku po włączeniu części Śląska, a w tym Kozłowej Góry, w skład państwa polskiego, rozpoczął się nowy etap w działalności chóru. Oprócz pracy nad repertuarem polskich pieśni, zwracano uwagę na rozwój życia kulturalnego. Uprawiano działalność teatralną, organizowano wycieczki i festyny.

                     Śpiewacy "HALKI" w 1930 r.  (w środku założyciel chóru - Franciszek Zając)

 W 1936 r., z okazji 25-lecia chóru ufundowano tablicę pamiątkową. Tablica (oprócz sztandaru) jest jedyną pamiątką, która pozostała po II wojnie światowej. Znajduje się w obecnej sali prób chóru w Domu Kultury w Kozłowej Górze.

                                             

W czasie II wojny światowej działalność chóru zawieszono. Nuty, protokoły i inne dokumenty uległy zniszczeniu. Uratowano jedynie sztandar i tablicę pamiątkową. Działacze "Halki" byli represjonowani przez władze okupacyjne. W obozach koncentracyjnych zginęło ośmiu członków chóru, w tym jego założyciel Franciszek Zając. Po wyzwoleniu, w marcu 1945 r. reaktywowano działalność chóru "Halka".

 W 1949 r. została utworzona przy chórze  sekcja taneczna i kapela ludowa, a chór przekształcił się w Zespół Pieśni i Tańca. Taki charakter miała "Halka" przez 30 lat.

  

Lata pięćdziesiąte to wspaniałe pasmo koncertów i sukcesów, plon pracy wybitnego dyrygenta i kierownika  artystycznego zespołu - JÓZEFA  MITASA

Chór uczestniczył w wielu imprezach kulturalnych (festiwalach, zawodach śpiewaczych, dożynkach centralnych) w całym kraju a także poza jego granicami.

 

                 Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "HALKA" na ulicach Moskwy 

  

 


 

Od 1980 roku, już pod dyrekcją  JÓZEFA NOWAKA  (dyrygent w latach 1967-1997)  zespół prowadzi tylko działalność chóralną. Posiada ogromny repertuar pieśni świeckich i kościelnych oraz ludowych. Chór uczestniczy w uroczystościach państwowych, kościelnych oraz innych imprezach odbywających się na terenie Piekar Śląskich, województwa śląskiego i całego kraju.


 

Od września 1997 do stycznia 2013 chórem dyrygowała   ALEKSANDRA PONISZOWSKA

Pod jej kierownictwem chór wypracował nowe brzmienie, zyskując nowych słuchaczy w kraju  i poza jego granicami. W 2003 roku powstała strona internetowa chóru,  prezentująca jego historię i aktualną działalność. W 2004 chór nagrał płytę CD "Kolędy", a w 2011 - płytę "Halka 1911-2011".

Chór występował na wielu imprezach ogólnopolskich, m.in. zdobył Grand Prix na Tyskich  Wieczorach Kolędowych, brał udział w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w Ogólnopolskim  Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu, w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Rybniku oraz w Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Jastrzębiu-Zdroju. W naszym regionie braliśmy udział w Świerklanieckich Spotkaniach Chóralnych oraz  w Oratorium Piekarskim Klaudiusza Jani.

Chór  kilkakrotnie  w roku koncertuje w Piekarach  Śląskich i na terenie województwa, bierze udział we wspólnych koncertach chórów okręgu piekarskiego ŚZChiO, przeglądach i konkursach regionalnych oraz uświetnia uroczystości kościelne i jubileuszowe swoich członków. Cyklicznie organizowane są warsztaty chóralne –  kilkudniowe zgrupowania chórzystów przeznaczone na intensywne ćwiczenia wokalne oraz przygotowywanie nowego repertuaru.

Chór  otrzymuje liczne propozycje koncertów w kraju oraz za granicą m.in. z Czech, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Francji, z Węgier, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji, z USA, Argentyny czy Tajwanu. Ilość wyjazdów na koncerty zagraniczne w jest rekordowa w stuletniej historii chóru. Chór koncertował kilkadziesiąt razy podczas 13 wyjazdów poza granice naszego kraju; w większości z nich nawiązane zostały przyjacielskie kontakty z innymi chórami: były to koncerty w Holandii, w Czechach, na Węgrzech, we Francji, w Niemczech, w Austrii, w Belgii, we Włoszech.

"Halka" podczas Koncertu Galowego VI Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Budapeszcie - grudzień 2006

 

Koncert w Kromeriżu (Czechy)- 2006

 

                                  "Halka" we Francji, na Lazurowym Wybrzeżu - 2007

 

  

           Francja - Lazurowe Wybrzeże                                      "Halka" przed kasynem w Monte Carlo

            Saint-Jean-Cap-Ferrat - 2007                                                      Monaco 2007

 

   

  "Halka" w Niemczech 2007   - Schwaig                                                  Bamberg

                                                        Francja - Heilles 2008

                                                               Francja - Paryż  2008

 

"Halka" kontynuuje współpracę z chórami zagranicznymi przyjmując je u siebie, prezentując im nasz kraj,  pokazując zwyczaje i  wspólnie koncertując. Gościliśmy u siebie chórzystów  z Holandii, Czech, Francji, Niemiec, USA.

                     Chór "Choeur à Coeur" z Heilles pod dyrekcja Jean-Louis Ruellan

 

                  Chór "Les Trois Corniches" z Eze pod dyrekcją Jean-Claude Scatena

 


 

 Od lutego 2013 chórem dyryguje Nina Guzy, która kontynuuje dzieło poprzedniej dyrygentki.

Chór organizuje warsztaty (Karpacz, Zakopane), koncertuje w kraju i poza jego granicami (Francja - Pikardia, Francja - Lazurowe Wybrzeże, Słowacja - Trstena, Włochy - Riva del Garda, Rumunia - Sibiu). Bierze udział w konkursach i festiwalach. Pod dyrekcją Niny Guzy chór zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu "O Kaganek Gwarków", Wyróżnienie "Brązowy Dyplom" na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Krakowie w 2014 r., nagrodę Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki w 2016 r.

 

 

Festiwal chóralny we Francji 2013  Heilles                                Paryż - Luwr

 

  

        Paryż 2013             Notre-Dame                                       Warsztaty chóralne  Książ 2013

 

                                             Słowacja - Trstena 2014

 

                     Francja - Eze 2014                                            Kraków 2014

 

  

Tarnowskie Góry - Kaganek Gwarków 2014          Warsztaty chóralne - Zakopane Kościelisko 2015

 

                                         Festiwal chóralny Rumunia 2016 - Sibiu

 

 

            Katowice Filharmonia 2016                                      Jubileusz 105-lecia chóru

 

  

                     Wrocław 2017                                          Piekary Śl. Dozynki Powiatowe 2017

 

                                           Chór "Halka" w styczniu 2018


Wieloletnia działalność chóru zaowocowała licznymi wyróżnieniami, dyplomami oraz odznaczeniami.

 Są to m.innymi:

-  Złoty Krzyż Zasługi,
 - Złota Odznaka Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej,

-  Laur 75-lecia Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr,
 - Złota Odznaka Honorowa z Brylantem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr,

- odznaczenie Ministra Kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

- Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego

-  nagroda im.Wawrzyńca Hajdy (śląskiego działacza i poety), przyznawana od 2001 r.przez Radę Miasta   Piekary Śląskie za działalność kulturalną

 

 

 

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

DYRYGENT

Kalendarium

Wrzesień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6