Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie Chór "Halka" Kozłowa Góra z Piekar Śl.

MOUEZH PAOTRED BREIZH (Francja)

Chór MOUEZH PAOTRED BREIZH  z Bretanii  (Francja)
 

W 1993 roku stowarzyszenie „The World Choir”, skupiające chóry męskie walijskie, angielskie, kanadyjskie i australijskie, wysłało zaproszenie do stworzenia męskiego chóru w Bretanii, który miałby brać udział w dużym zlocie chórów w następnym roku.

W regionie, gdzie tradycja męskich chórów nie istniała, zaproszenie stało się wyzwaniem dla Jean-Marie Airault i Jean-Pierre Prémel, którzy utworzyli grupę około trzydziestu śpiewaków, wywodzących się z chórów mieszanych. Ciężko pracując przez kilka miesięcy, grupa zdołała zaprezentować Bretanię w Atlancie (USA) w 1994 roku. Po tym ekscytującym i obiecującym doświadczeniu uczestnicy zdecydowali się na kontynuację istnienia grupy. Tak narodził się Męski Chór Bretanii, który przyjął oficjalną nazwę "Mouezh Paotred Breizh"  (Głosy Mężczyzn z Bretanii).

Język bretoński jest bogactwem i silnym elementem ich tożsamości. Śpiewając, „Mouezh Paotred Breizh”  promuje kulturę i dziedzictwo Bretanii. Chór jest otwarty na świat: koncertuje w całej Francji i za granicą (Walia, Irlandia, Asturia, Łotwa, Czechy, Anglia, Szwajcaria, Włochy, Szkocja, Polska). Poprzez swoje koncerty i spotkania chóralne staje się ambasadorem Bretanii, śpiewa z dumą o jej historii, jej pięknej ziemi, jej języku, wierze i przekonaniach.

Repertuar chóru w dużej mierze składa się z tradycyjnych pieśni z Bretanii i Walii. Chór honoruje w ten sposób autorów, poetów, tłumaczy bretońskich, a także najlepszych kompozytorów i aranżerów regionu. Promując tradycję, otwiera się także na nowoczesność, wykonując  prace młodych autorów i kompozytorów.                                                 

Od momentu powstania stu śpiewaków  uczestniczyło w rozwoju chóru, wnosząc - każdy na swój sposób - talent i entuzjazm. Dzisiaj, około pięćdziesięciu śpiewaków i muzyków kontynuuje pracę swoich starszych kolegów z taką samą determinacją. Chórzyści pochodzą z 4 zakątków Bretanii lub, inaczej, z 5 historycznych departamentów Bretanii...
W ciągu 20 lat chór "Mouezh Paotred Breizh" cierpliwie wspinał się po drabinie, aby stać się w końcu symbolem dobrej jakości bretońskiego śpiewu chóralnego. Do chwili obecnej odbyło się ponad 400 koncertów. Każdego roku Mouezh Paotred Breizh uczestniczy w chóralnych mistrzostwach  Bretanii. W latach 2008, 2012, 2015, 2016 i 2018 otrzymał tytuł Championa Bretanii (I kategoria).

Strona internetowa chóru:   http://www.choeurdhommesdebretagne.fr/

Wizyta chóru Mouezh Paotred Breizh w Polsce

Chór męski „Mouezh Paotred Breizh” przyjechał do Piekar 9 maja 2018, na zaproszenie naszego chóru. Pierwszy koncert dla mieszkańców naszego miasta odbył się w czwartek 10 maja w piekarskiej Bazylice. Drugi koncert, wraz z chórem "Halka", odbył się w piątek 11 maja w filii MDK w Kozłowej Górze. Po koncertach spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na wieczorach chóralnych w naszym Domu Kultury oraz w restauracji"Pod Skrzydłami Anioła". Do południa francuscy chórzyści zwiedzali z nami nasz region. Goście zwiedzili Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, NOSPR i Nikiszowiec w Katowicach, Browary Tyskie i oczywiście Piekary Śląskie. Zostali też przyjęci w Urzędzie Miasta przez Panią Prezydent Sławę Umińską-Duraj. Z Piekar zawieźliśmy naszych gości do Krakowa, gdzie wystąpili z koncertem w Sanktuarium w Łagiewnikach i zwiedzali miasto. 

 

Chór bretoński

Utworzono dnia 22.10.2018, 14:57

DYRYGENT

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2