Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Stowarzyszenie Chór "Halka" Kozłowa Góra z Piekar Śl.

Pochodzenie nazwy

Dlaczego chór nosi nazwę "Halka" ?
"Halka" to tytuł najbardziej znanej opery Stanisława Moniuszki, wielkiego kompozytora polskiego. Tworzył on w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, stanowiliśmy część państw: rosyjskiego, pruskiego i austriackiego.
 
"Halka" to pierwsza polska opera w pełnym sensie narodowa, o wartości niekwestionowanego arcydzieła!
Rozpoczęła swe życie triumfalnym przyjęciem i wspaniałym pochodem przez teatry operowe. 
Stała się zarazem wzorem dla rozwoju opery narodowej w wielu  krajach słowiańskich. 
Od dnia prapremiery warszawskiej powodzenie "Halki nie ustaje, a jej ponad 150-letnie dzieje sceniczne to pasmo wielkich kreacji i wspaniałych inscenizacji. "Halka" doczekała się trzech ekranizacji oraz filmu o perypetiach związanych z prapremierą.
 
Jej tytuł stał się synonimem tego, co narodowe - polskie!
 
Chór nasz powstał w 1911 r., kiedy nasza miejscowość była pod zaborem pruskim, a nasi mieszkańcy walczyli ze wszech miar o zachowanie polskości. Działalność śpiewacza powiązana była z działalnością polityczną jej członków (tajną oczywiście). Nie dziwiło więc nikogo, że "Towarzystwo Śpiewacze" przybrało nazwę opery narodowej, która od XIX w. była synonimem polskości. Nie wszyscy są znawcami opery polskiej, wielu ludzi w ogóle w Operze nie było!  Ale o "Halce" słyszał chyba każdy! 
Aby przybliżyć trochę tę operę, w pozostałych zakładkach przedstawiamy garść informacji o jej powstaniu, treść libretta oraz informacje o kompozytorze - Stanisławie Moniuszce.

DYRYGENT

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2